Key Commercial Data
| Orderkey | 2801164 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 41 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356714297 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 340.620 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 98.7 mm |
|---|---|
| Width | 53.4 mm |
| Depth | 65.7 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 3 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 60g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (5-500 Hz/2.5 h/XYZ) |
General
| IEC test classification | PV I / II |
|---|---|
| PV T1 / T2 | |
| EN type | T1 / T2 |
| SPD failure behavior | OCM (Open-circuit mode) |
| Connection configuration | Y configuration |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Installation location of the disconnect device | Internal |
| Mode of protection | (L+) – (L-) |
| (L+) – PE | |
| (L-) – PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6-FR |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Distance between live and grounded parts | 8 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Additional descriptions
| Note | The device is intended for touch proof installation in a housing. Ensure that there is a gap of at least 8 mm between the active and grounded parts in the connection area. |
|---|
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 720 V DC |
|---|---|
| Short-circuit current rating ISCPV | 2000 A |
| Continuous operating current ICPV | < 20 µA |
| Rated load current IL | 80 A |
| Residual current IPE | ≤ 20 µA DC |
| ≤ 350 µA AC | |
| Standby power consumption PC | ≤ 25 mVA |
| Nominal discharge current (8/20) µs | 15 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 2.5 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 6.25 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 40 kA |
| Total discharge current Itotal(10/350) µs | 7 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 2.6 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 2.6 kV (at In) |
| ≤ 2 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 2.3 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 2.8 kV (at 20 kA) | |
| ≤ 3.1 kV (at 30 kA) | |
| ≤ 3.6 kV (at 40 kA) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |




