Key Commercial Data
| Orderkey | 2906293 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 41 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626063010 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 417.800 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 6000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 50g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5 – 500 Hz/2.5 h/X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | PV I / II |
|---|---|
| PV T1 / T2 | |
| EN type | T1 / T2 |
| IEC power supply system | DC |
| SPD failure behavior | OCM (Open-circuit mode) |
| Connection configuration | Y configuration |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Installation location of the disconnect device | Internal |
| Mode of protection | (L+) – (L-) |
| (L+) – PE | |
| (L-) – PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | traffic grey A RAL 7042 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, one-piece |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 800 V DC |
|---|---|
| Short-circuit current rating ISCPV | 2000 A |
| Continuous operating current ICPV | < 45 µA |
| Rated load current IL | 50 A |
| Residual current IPE | ≤ 45 µA DC |
| ≤ 420 µA AC | |
| Standby power consumption PC | ≤ 36 mVA |
| Nominal discharge current (8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 3.125 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 9.77 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 6.25 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 40 kA |
| Total discharge current Itotal(10/350) µs | 12.5 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 2.9 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 2.9 kV (at In) |
| ≤ 2.1 kV (at 3 kA) | |
| ≤ 2.4 kV (at 6.25 kA) | |
| ≤ 2.5 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 2.8 kV (at 15 kA) | |
| ≤ 3.6 kV (at 40 kA) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M5 |
| Tightening torque | 3 Nm |
| Stripping length | 16 mm |
| Conductor cross section flexible | 2.5 mm² … 35 mm² |
| 2 conductors with same cross section, stranded, ferrules without plastic sleeve, min. | 2.5 mm² |
| 2 conductors with same cross section, stranded, ferrules without plastic sleeve, max. | 10 mm² |
| Conductor cross section AWG | 14 … 2 |




