Key Commercial Data
| Orderkey | 2800623 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 65 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356615105 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 46.110 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 60g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (5-500 Hz/2.5 h/XYZ) |
General
| IEC test classification | PV II |
|---|---|
| PV T2 | |
| EN type | T2 |
| SPD failure behavior | OCM (Open-circuit mode) |
| Connection configuration | Y configuration |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Installation location of the disconnect device | Internal |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6-FR |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 400 V DC |
|---|---|
| Short-circuit current rating ISCPV | 2000 A |
| Continuous operating current ICPV | 20 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 25 mVA |
| Nominal discharge current (8/20) µs | 15 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 1.4 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 1.4 kV (at In) |
| ≤ 1.1 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.3 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1.5 kV (at 20 kA) | |
| ≤ 1.8 kV (at 30 kA) | |
| ≤ 2 kV (at 40 kA) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |




