Key Commercial Data
| Orderkey | 2858991 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 97 (TT-2005) |
| GTIN | 4017918920463 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 139.800 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Housing material | Aluminum, anodized |
|---|---|
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | DIN VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 2 |
| Mounting type | Connection-specific intermediate plugging |
| Type | Attachment plug |
| Direction of action | Line-Line & Line-Shield & Shield-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| B2 | |
| B3 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| B2 | |
| B3 | |
| Maximum continuous voltage UC | ± 7 V DC |
| Rated current | 1.5 A (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 100 µA |
| Residual current IPE | ≤ 100 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 350 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 2.5 kA (in total) |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-line) | 160 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-earth) | 160 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 22 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 80 V (equipotential bonding lead: 1 m) |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (shield-earth) spike | ≤ 700 V (equipotential bonding lead: 1 m) |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 45 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 45 V |
| Residual voltage at In(shield-earth) | ≤ 700 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 50 V (C1 – 500 V / 250 A) |
| ≤ 20 V (B3 – 2 kV / 25 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 65 V (C1, 500 V/250 A – PA-Ltg: 1 m) |
| ≤ 25 V (B3 – 2 kV / 25 A – PA-Ltg: 1 m) | |
| ≤ 60 V (C3, 7 kV/90 A – PA-Ltg: 1 m) | |
| Voltage protection level Up(shield-ground) | ≤ 850 V (C2 – 4 kV/2 kA – PA-Ltg: 1 m) |
| Response time tA(line-line) | ≤ 500 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | 1 dB (up to 100 MHz, 100 Ω system) |
| Input attenuation aE, asym. | |
| Near-end crosstalk attenuation | 36 dB (pair 3-6 against pair 4-5 in 100 Ω system / 100 MHz) |
| 40 dB (all other pair combinations in 100 Ω system/100 MHz) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | ≤ 100 MHz |
| Capacity (line-line) | 20 pF (typical) |
| Capacity (line-earth) | 1 pF (typical) |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | B2 – 4 kV/100 A |
| B3 – 2 kV / 25 A | |
| C1 – 500 V / 250 A | |
| Impulse durability (line-earth) | B2 – 4 kV/100 A |
| C1 – 500 V / 250 A | |
| C2 – 4 kV/2 kA | |
| B3 – 2 kV / 25 A |
Connection data
| Connection method | RJ45 |
|---|---|
| Connection method IN | RJ45 socket |
| Connection method OUT | RJ45 socket |
| Connection technology | Network interfaces (e.g. Ethernet, Token Ring and CDDI/FDDI) |




