Key Commercial Data
| Orderkey | 2905859 |
|---|---|
| Packing unit | 32 pc |
| Minimum order quantity | 32 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 59 (C-6-2015) |
| GTIN | 4055626002804 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 222.000 g |
| Custom tariff number | 85366990 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 89.8 mm |
|---|---|
| Width | 71.2 mm |
| Depth | 51.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 4 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 3000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | PV T1 |
|---|---|
| PV T2 | |
| EN type | T2 |
| SPD failure behavior | OCM (Only in combination with VAL-MS…DC-PV-ST) |
| Connection configuration | Y configuration |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Installation location of the disconnect device | Internal |
| Mode of protection | (L+) – (L-) |
| (L+) – PE | |
| (L-) – PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PBT |
| Degree of pollution | 2 |
| Distance between live and grounded parts | 8 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Base element, DIN rail mounting |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | none |
Additional descriptions
| Note | The device is intended for touch proof installation in a housing. Ensure that there is a gap of at least 8 mm between the active and grounded parts in the connection area. |
|---|
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 1170 V DC |
|---|---|
| Rated load current IL | 80 A |




