Key Commercial Data
| Orderkey | 2763523 |
|---|---|
| Packing unit | 5 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 109 (TT-2002) |
| GTIN | 4017918065607 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 65.200 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Color | black |
|---|---|
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | DIN rail module, one-piece |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C2 |
|---|---|
| C3 | |
| VDE requirement class | C2 |
| C3 | |
| Maximum continuous voltage UC | 24 V DC |
| Rated current | 300 mA |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 10 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 35 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 450 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 35 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 450 V |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 35 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 35 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 450 V |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 50 Ohm system | 4 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 600 Ohm system | 300 kHz |
| Resistance in series | 4.7 Ω |
| Surge protection fault message | none |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm … 0.6 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




