Key Commercial Data
| Orderkey | 2838898 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 58 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918171933 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 232.600 g |
| Custom tariff number | 85366990 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PBT |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Base element, DIN rail mounting |
| Number of positions | 4 |
| Surge protection fault message | Remote indication contact |
Protective circuit
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
|---|---|
| Maximum continuous voltage UC | 500 V AC |
| Rated load current IL | 80 A |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 80 A (gG) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 125 A (gG) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | PDT contact |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V AC … 250 V AC |
| 30 V DC | |
| Operating current | 5 mA AC … 750 mA AC |
| 1 A DC | |
| Connection method | Plug-in/screw connection via COMBICON |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 … 16 |




