Key Commercial Data
| Orderkey | 2858946 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 186 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918938161 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 27.550 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 2 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | Double-level terminal block |
| Direction of action | Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C3 | |
| Nominal voltage UN | 24 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 38 V DC |
| 30 V AC | |
| Rated current | 500 mA (55 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 100 µA (per path) |
| Residual current IPE | ≤ 1 mA (per path) |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 350 A (per path) |
| 700 A (in total) | |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 700 A |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 1.5 kA (per path) |
| 3 kA (in total) | |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 40 A (per path) |
| 80 A (in total) | |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 70 V (per path) |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 70 V (per path) |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 80 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-earth) | ≤ 80 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 80 V (C1 – 500 V / 250 A) |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 25 ns |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 40 dB (1 MHz / 150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 50 Ohm system | typ. 60 kHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (PE) in 150 Ohm system | typ. 20 kHz |
| Capacity (line-earth) | typ. 130 nF |
| Inductivity in series | typ. 100 µH |
| Resistance in series | 0.5 Ω |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 500 mA (T) |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 500 V / 250 A |
| C3 – 40 A |
Connection data
| Connection method | Spring-cage connection |
|---|---|
| Connection method IN | Spring-cage |
| Connection method OUT | Spring-cage |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




