Key Commercial Data
| Orderkey | 2900178 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 464 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356543569 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 310.300 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | US (United States) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Degree of protection | IP20 |
Wireless path
| Interface description | WLAN as per IEEE 802.11 b/g |
|---|---|
| Direction | Bi-directional |
| Frequency range | 2.4 GHz … 2.472 GHz |
| Transmit capacity, minimum | 0 dBm |
| Transmit capacity, maximum | 20 dBm |
| Channel distance | 5 MHz |
| Number of channel groups | 13 |
| Antenna connection method | RSMA (female) |
| Interface description | WirelessHART |
| Note | Test loops connect HART programming tool |
| Antenna | External |
| Antenna connection method | RSMA (female) |
| Frequency range | 2.4 GHz … 2.4835 GHz |
| Transmit capacity, minimum | 0 dBm |
| Transmit capacity, maximum | 10 dBm |
| Channel distance | 5 MHz |
| Number of channel groups | 15 |
Supply
| Supply voltage | 24 V DC |
|---|---|
| Supply voltage range | 9 V DC … 30 V DC |
| Typical current consumption | 125 mA (at 24 V DC) |
| Max. current consumption | 300 mA (at 24 V DC) |
| Nominal power consumption | 5.1 W (typical) |




