Key Commercial Data
| Orderkey | 2313944 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 335 (C-8-2015) |
| GTIN | 4046356579445 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 124.200 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 65 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 30 % … 95 % (non-condensing) |
| Altitude | 5000 m (For restrictions see manufacturer’s declaration) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Electrical isolation | DIN EN 50178 (RS-485 // VCC) |
|---|---|
| Test voltage data interface/power supply | 1.5 kVrms(50 Hz, 1 min.) |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
| Net weight | 124.2 g |
| Housing material | PA 6.6-FR |
| Color | green |
| MTBF | 2383 Years (Telcordia standard, 25°C temperature, 21% operating cycle (5 days a week, 8 hours a day)) |
| 559 Years (Telcordia standard, 40°C temperature, 34.25% operating cycle (5 days a week, 12 hours a day)) | |
| MTTF | 3550 Years (SN 29500 standard, temperature 25 °C, operating cycle 21 % (5 days a week, 8 hours a day)) |
| 1818 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 34.25 % (5 days a week, 12 hours a day)) | |
| 849 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 100 % (7 days a week, 24 hours a day)) | |
| Conformance | CE-compliant |
| ATEX | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc X (Please follow the special installation instructions in the documentation!) |
| UL, USA | Class I, Zone 2, AEx nA IIC T5 |
| UL, USA/Canada | 508 Listed |
| Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D | |
| UL, Canada | Class I, zone 2, Ex nA IIC T5 Gc X |
Power supply
| Nominal supply voltage | 24 V DC (via pluggable COMBICON screw terminal block) |
|---|---|
| Supply voltage range | 19.2 V DC … 28.8 V DC (via pluggable COMBICON screw terminal block) |
| Typical current consumption | 45 mA (24 V DC) |




