Key Commercial Data
| Orderkey | 2800419 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 40 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356556156 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 3,500.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| -40 °C … 55 °C (serial through wiring ≥ 35 mm²) | |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 4000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 150 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
| 4g (5 … 100 Hz / X, Y, Z – according to GL ) |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| T1 | |
| I | |
| EN type | T1 / T2 |
| T1 | |
| IEC power supply system | TN-C |
| IT | |
| Mode of protection | L-PE |
| Mounting type | Screw mounting |
| Color | silver gray |
| Housing material | Die-cast aluminum, salt water resistant |
| Degree of pollution | 3 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Type | Installation module |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Additional descriptions
| Note | Assembling: Two 8 mm screws with 8 Nm on an isolated or grounded surface |
|---|---|
| Long-wave surge current 2 ms in accordance with IEC 60099-4: 250 x 1.0 kA; 500 x 0.5 kA. |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 690 V AC |
|---|---|
| 554/960 V AC (TN-C) | |
| 690 V AC (IT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PE) | 800 V AC |
| Rated load current IL | 150 A (Serial through wiring with 50 mm²) |
| Residual current IPE | ≤ 20 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 16 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (L-PE) | 35 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (L-PE) | 100 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-PE), charge | 17.5 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-PE), specific energy | 305 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-PE), peak current value Iimp | 35 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi(L-PE) | 50 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 50 kA |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 4.5 kV |
| Residual voltage Ures(L-PE) | ≤ 2.7 kV (at In) |
| ≤ 2.5 kV (at 20 kA) | |
| ≤ 2.3 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 2.2 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 2.1 kV (at 3 kA) | |
| TOV behavior at UT(L-PE) | 1960 V AC (200 ms / withstand mode) |
| 1500 V AC (5 s / withstand mode) | |
| Response time tA(L-PE) | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 125 A (gG at ≥35 mm²) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 400 A (gG at 2x 50 mm²) |
| 800 A (aR (only up to Iimp= 25 kA)) |



