Key Commercial Data
| Orderkey | 2818973 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 89 (TT-2002) |
| GTIN | 4017918172275 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 148.400 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
General
| Color | black |
|---|---|
| Standards for cearances and creepage distances | DIN VDE 0110-1 |
| IEC 60664-1 | |
| Overvoltage category | II |
| Degree of pollution | 2 |
| Type | Attachment plug |
| Direction of action | Line-Line & Line-Shield & Shield-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| B2 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| B2 | |
| Maximum continuous voltage UC | ± 11 V DC |
| Nominal current IN | 1.5 A (25 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 mA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 350 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 2.5 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-line) | 350 A |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 2.5 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-line) | 160 A |
| Nominal pulse current Ian (10/700) µs (line-earth) | 160 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 30 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 500 V |
| Output voltage limitation (10/700) µs (line-line) | ≤ 12 V |
| Output voltage limitation (10/700) µs (line-earth) | ≤ 200 V |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 37 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 70 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 30 V (C1 – 500 V / 250 A) |
| ≤ 10 V (B2 – 4 kV / 100 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 400 V (C1 – 500 V / 250 A) |
| ≤ 150 V (B2 – 4 kV / 100 A) | |
| Voltage protection level Up(shield-ground) | ≤ 600 V (C2 – 4 kV / 2 kA) |
| Response time tA(line-line) | ≤ 500 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, asym. | 1 dB (up to 100 MHz, 100 Ω system) |
| Near-end crosstalk attenuation | 35 dB (pair 3-6 against pair 4-5 in 100 Ω system / 100 MHz) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 100 Ohm system | > 100 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | > 100 MHz |
| Capacity (line-line) | 20 pF (1 MHz) |
| Capacity (line-earth) | 1 pF (1 MHz) |
| Surge protection fault message | none |
Connection data
| Connection method | RJ45 |
|---|---|
| Connection method IN | RJ45 socket |
| Connection method OUT | RJ45 socket |
| Connection technology | Network interfaces (e.g. Ethernet, Token Ring and CDDI/FDDI) |



