Key Commercial Data
| Orderkey | 2862000 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 245 (AX-2009) |
| GTIN | 4017918974640 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 142.000 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 142 g |
| Note on weight specifications | with connectors |
| Diagnostics messages | Peripheral fault yes, if the segment voltage USis not present |
Interfaces
| Designation | INTERBUS |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | Inline shield connector |
| Transmission speed | 2 Mbps |
| Transmission physics | Copper |
| Designation | Remote bus branch / Inline local bus |
| Connection method | Inline data jumper |
| Transmission speed | 2 Mbps |




