Key Commercial Data
| Orderkey | 2700968 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 435 (C-6-2017) |
| GTIN | 4055626292786 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 725.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 5 °C … 40 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
Interfaces
| Interface 1 | Ethernet |
|---|---|
| No. of ports | 2 (RJ45) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
| Transmission speed | 10/100 Mbps |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | Supply voltage, data transmission, error, link, activity |
Function
| Basic functions | Router with intelligent firewall and VPN for 10 tunnels (up to 250 supported with optional additional license), CIFS Integrity Monitoring (as an option), metal housing, slot for SD memory card |
|---|---|
| Supported browsers | HTTPS support required |
| Processor | 330 MHz |
| Status and diagnostic indicators | LEDs:P1, P2, Fault, State, Error, LAN, WAN |
Security functions
| Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) support | Server or Relay Agent |
|---|---|
| Network Time Protocol (NTP) client | Client |
| Link Layer Discovery Protocol (LLDP) | As per protocol 802.2 |
| Remote Syslog Logging | On externals server |
| Virtual private network (VPN) throughput | max. 42 Mbps (Router mode, VPN bidirectional throughput) |
| max. 27 Mbps (Stealth mode, VPN bidirectional throughput) | |
| Number of VPN tunnels | As an option, 10 tunnels up to 250 tunnels, Ipsec (IETF) standard with additional license FL MGUARD LIC VPN-10/ Order No. 2700194 or FL MGUARD LIC VPN-250/ Order No. 2700193 or 2700192. |
| Encryption methods | DES, 3DES, AES-128, -192, -256 |
| Data integrity | MD5, SHA-1, SHA 256, SHA-512 |
| Firewall data throughput | max. 130 Mbps (Router mode, default firewall rules, bidirectional throughput) |
| max. 61 Mbps (Stealth mode, default firewall rules, bidirectional throughput) | |
| Firewall rules | Configurable stateful inspection firewall with full scope of functions |
| Filtering | MAC and IP addresses, ports, protocols |
| Protection against | IP spoofing, DoS and Syn Flood Protection |
| Routing | Standard routing, NAT, 1:1-NAT, port forwarding |




