Key Commercial Data
| Orderkey | 2702944 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 351 (C-6-2019) |
| GTIN | 4055626431260 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 160.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Altitude | ≤ 5000 m (For restrictions, see the manufacturer’s declaration for altitude operation) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Electrical isolation | VCC // Ethernet |
|---|---|
| Test voltage data interface/power supply | 1500 V |
| 1.5 kVrms(50 Hz, 1 min.) | |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
| Net weight | 172.7 g |
| Housing material | PA V0 |
| Color | green |
| MTTF | 929 Years (SN 29500 standard, temperature 25 °C, operating cycle 21 % (5 days a week, 8 hours a day)) |
| 461 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 34.25 % (5 days a week, 12 hours a day)) | |
| 204 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 100 % (7 days a week, 24 hours a day)) |
Power supply
| Supply voltage range | 18 V DC … 32 V DC (via pluggable COMBICON screw terminal block) |
|---|---|
| 18 V DC … 32 V DC (as an alternative or redundant, via backplane bus contact and system current supply) | |
| Max. current consumption | 100 mA (24 V DC) |
| Typical current consumption | ≤ 85 mA (24 V DC) |
| Protective circuit | Reverse polarity protection |
| Connection method | Plug-in screw terminal block (COMBICON), redundancy possible |
Serial interface
| Interface 1 | Ethernet interface, 100Base-T(X) according to IEEE 802.3u |
|---|---|
| No. of ports | 1 |
| Connection method | RJ45 socket, shielded |
| Transmission medium | Copper |
| Transmission length | 100 m (shielded twisted pair) |
| Link through | Link fault pass through |
Optical interface FO
| Transmit capacity, minimum | min. -8 dBm ((980/1000 µm) static) |
|---|---|
| min. -19 dBm ((200/230 µm) static) | |
| Transmit capacity, maximum | max. -2 dBm ((980/1000 µm) static) |
| max. -11 dBm ((200/230 µm) static) | |
| Minimum receiver sensitivity | -23 dBm ((980/1000 µm) static) |
| -26.8 dBm ((200/230 µm) static) | |
| Wavelength | 660 nm |
| Transmission length incl. 3 dB system reserve | 50 m (Polymer fiber with F-P 980/1000 230 dB/km) |
| 100 m (PCF fiber with F-K 200/230 8 dB/km) | |
| Transmission medium | Polymer fiber |
| PCF fiber | |
| Connection method | SC-RJ |
Digital outputs
| Output name | Relay output |
|---|---|
| Number of outputs | 2 |
| Contact type | N/O contact |
| Maximum switching voltage | 60 V AC/DC |
| Max. switching current | 1 A |
Conformance/approvals
| Designation | CE |
|---|---|
| Identification | CE-compliant |
| Designation | Corrosive gas test |
| Identification | ISA-S71.04-1985 G3 Harsh Group A |
Standards and Regulations
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
|---|---|
| Type of test | Free fall in acc. with IEC 60068-2-32 |
| Test result | 1 m |
| Type of test | Vibration resistance in acc. with EN 60068-2-6/IEC 60068-2-6 |
| Test result | 5g, 150 Hz, 1.5 h, in XYZ direction |
| Type of test | Shock in acc. with EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 |
| Test result | 15g, 11 ms period, half-sine shock pulse |
| Free from substances that could impair the application of coating | according to P-VW 3.10.7 57 65 0 VW-AUDI-Seat central standard |
| Standards/regulations | EN 61000-4-2 |
| Contact discharge | ± 6 kV (Test Level 3) |
| Indirect discharge | ± 6 kV |
| Standards/regulations | EN 61000-4-3 |
| Frequency range | 80 MHz … 3 GHz (Test Level 3) |
| Standards/regulations | EN 61000-4-4 |
| Comments | Criterion B |
| Standards/regulations | EN 61000-4-5 |
| Signal | ± 1 kV (Shielded cable) |
| Standards/regulations | EN 61000-6-4 |
| EN 61000-4-6 | |
| Frequency range | 0.15 MHz … 80 MHz |
| Conducted noise emission | EN 61000-6-3 Class B, domain of use: residential and small commercial |
| Designation | Air clearances and creepage distances |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | Lead 7439-92-1 |
|---|---|
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |











