Key Commercial Data
| Orderkey | 2702659 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| GTIN | 4055626279695 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 302.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 141 mm |
| Depth | 20 mm |
| Note on dimensions | The height is 170 mm including fixing clips. The depth is 30 mm including the connector. |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 5 % … 95 % |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP65/IP67 |
Digital outputs
| Output name | Digital outputs |
|---|---|
| Connection method | M12 connector |
| Connection technology | 3-wire |
| Number of outputs | 8 |
| Type of protection | Overload protection, short-circuit protection of outputs |
| Output voltage | 24 V DC |
| Nominal output voltage | 24 V DC (from voltage UA) |
| Output current | max. 500 mA (per port) |
| max. 4 A (per device) | |
| Nominal load, inductive | max. 12 VA (1.2 H, 48 Ω, with nominal voltage) |
| Nominal load, lamp | max. 12 W (at nominal voltage) |
| Nominal load, ohmic | max. 12 W (48 Ω, with nominal voltage) |
Supply
| Designation | Actuators (UA) |
|---|---|
| Supply voltage | 24 V DC (Nominal voltage) |
| Nominal supply voltage range | 19.2 V DC … 30 V DC (including all tolerances, including ripple) |
| Current consumption | max. 500 mA (per port) |




