Key Commercial Data
| Orderkey | 2702660 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 180 (C-6-2019) |
| GTIN | 4055626280103 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 300.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Dimensions
| Dimensional drawing |
![]() |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 141 mm |
| Depth | 20 mm |
| Note on dimensions | The height is 170 mm including fixing clips. The depth is 30 mm including the connector. |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 5 % … 95 % |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP65/IP67 |
Digital inputs
| Description of the input | EN 61131-2 types 1 and 3 |
|---|---|
| Connection method | M12 connector |
| Connection technology | 4-wire |
| Number of inputs | 16 |
| Protective circuit | Overload protection, short-circuit protection of sensor supply |
| Polarity reversal protection of the inputs | |
| Nominal input voltage UIN | 24 V DC |
| Nominal input current at UIN | typ. 2.4 mA |
| Input filter time | 1 ms |
| Cable length | max. 30 m (To the sensor) |
| Input voltage range “0” signal | -3 V … 5 V DC |
| Input voltage range “1” signal | 11 V DC … 30 V DC |
General
| Housing material | Pocan® |
|---|---|
| Mounting type | Wall mounting |
| Color | anthracite grey RAL 7016 |
| Net weight | 295.6 g |
Standards and Regulations
| Mechanical tests | Vibration resistance in acc. with EN 60068-2-6/IEC 60068-2-6 5g |
|---|---|
| Shock in acc. with EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 30g, 11 ms period, half-sine shock pulse | |
| Continuous shock according to EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 10g | |
| Protection class | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
|---|---|
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 6.0 | 27242600 |
|---|---|
| [email protected] 7.0 | 27242604 |
| [email protected] 8.0 | 27242604 |
| [email protected] 9.0 | 27242604 |







