Key Commercial Data
| Orderkey | 2688093 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 121 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356501439 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 255.000 g |
| Custom tariff number | 85389091 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 53.6 mm |
| Height | 126.1 mm |
| Depth | 54 mm |
| Note on dimensions | The depth is valid when a TH 35-7,5 DIN rail is used (according to EN 60715). |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 5 % … 95 % (non-condensing) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Mounting type | DIN rail |
|---|---|
| Net weight | 255 g |
| Note on weight specifications | with connectors and bus base module |
| Diagnostics messages | Short-circuit / overload of the digital outputs Yes |
| Error at the symmetrical incremental encoder Yes |
Interfaces
| Designation | Axioline F local bus |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | Bus base module |
| Transmission speed | 100 Mbps |
Axioline potentials
| Designation | Axioline F local bus supply (UBus) |
|---|---|
| Supply voltage | 5 V DC (via bus base module) |
| Current consumption | typ. 100 mA |
| max. 120 mA | |
| Power consumption | typ. 0.5 W |
| max. 0.6 W | |
| Designation | Supply voltage input UI |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage range | 19.2 V DC … 30 V DC including all tolerances, including ripple |
| Current consumption | max. 2.5 A (dependent on the encoder or sensor type used and the load on the digital output.) |
| Power consumption | max. 60 W (of which 1.6 W internal losses) |
| Type of protection | Surge protection of the supply voltage |
| Polarity reversal protection of the supply voltage | |
| Protection | max. 8 A (polarity reversal protection up to 5 A) |




