Key Commercial Data
| Orderkey | 2701278 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 439 (C-6-2017) |
| GTIN | 4055626018737 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 140.800 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP00 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 20 % … 90 % (non-condensing) |
Interfaces
| Interface 1 | Ethernet |
|---|---|
| No. of ports | 2 (RJ45) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
| Transmission speed | 10/100 Mbps |
| Transmission length | 100 m (per segment) |
| Signal LEDs | WAN link, WAN activity, LAN link, LAN activity |
Function
| Basic functions | Router with intelligent firewall and VPN for 10 tunnels (up to 250 supported with optional additional license), CIFS Integrity Monitoring (as an option), metal housing, slot for SD memory card, extended temperature range, high-performance firewall/VPN: up to 124 Mbps/40 Mbps |
|---|---|
| Supported browsers | HTTPS support required |
| Processor | 330 MHz |
| Status and diagnostic indicators | Link/activity per port |
Security functions
| Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) support | Server or Relay Agent |
|---|---|
| Network Time Protocol (NTP) client | Client |
| Link Layer Discovery Protocol (LLDP) | As per protocol 802.2 |
| Remote Syslog Logging | On externals server |
| Virtual private network (VPN) throughput | max. 42 Mbps (Router) |
| max. 27 Mbps (Stealth mode, VPN bidirectional throughput) | |
| Number of VPN tunnels | 10 (up to 250 tunnels with additional license as an option) |
| Encryption methods | DES, 3DES, AES-128, -192, -256 |
| Internet Protocol Security (IPsec) mode | ESP tunnel / ESP transport |
| Authentication | X.509v3 certificates with RSA or PSK |
| Data integrity | MD5, SHA-1, SHA 256, SHA-512 |
| 1:1 Network Address Translation (NAT) in the VPN | Supported |
| Firewall data throughput | max. 130 Mbps (Router mode, default firewall rules, bidirectional throughput) |
| max. 61 Mbps (Stealth mode, default firewall rules, bidirectional throughput) | |
| Firewall rules | Configurable stateful inspection firewall with full scope of functions |
| Filtering | MAC and IP addresses, ports, protocols |
| Protection against | IP spoofing, DoS and Syn Flood Protection |
| Routing | Standard routing, NAT, 1:1-NAT, port forwarding |




