Key Commercial Data
| Orderkey | 2703994 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 128 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356041164 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 335.700 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Dimensions
| Dimensional drawing | |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Height | 119.8 mm |
| Depth | 71.5 mm |
| Note on dimensions | Specfications with connectors |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 55 °C (observe derating) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (according to DIN EN 61131-2) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (according to DIN EN 61131-2) |
| Air pressure (operation) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Air pressure (storage/transport) | 70 kPa … 106 kPa (up to 3000 m above sea level) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Mounting type | DIN rail mounting |
|---|---|
| Net weight | 335.7 g |
| Note on weight specifications | with connectors |
| Diagnostics messages | Short-circuit / overload of the digital outputs Yes |
| Sensor supply failure Yes | |
| Failure of the actuator supply Yes | |
| Mounting type | DIN rail mounting |
Interfaces
| Designation | PROFINET |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| Connection method | RJ45 socket, auto negotiation |
| Transmission speed | 100 Mbps (acc. to PROFINET standard) |
| Transmission physics | Ethernet in RJ45 twisted pair |
| Designation | Inline local bus |
| Connection method | Inline data jumper |
| Transmission speed | 500 kbps / 2 Mbps (automatic detection, no combined system) |




