Key Commercial Data
| Orderkey | 2906101 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Minimum order quantity | 10 pc |
| Catalog page | Page 69 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626058085 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 44.840 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
General
| IEC test classification | II / III |
|---|---|
| T2 / T3 | |
| EN type | T2 / T3 |
| IEC power supply system | TN-S |
| TT | |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| Mounting type | 4 mm screw |
| Color | light grey RAL 7035 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Protection class | I |
| Type | Installation module |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 100 V AC … 277 V AC (TN-S) |
|---|---|
| 100 V AC … 277 V AC (TT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-N) | 320 V AC |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PE) | 305 V AC |
| Maximum continuous voltage UC(N-PE) | 305 V AC |
| Rated load current IL | 16 A |
| Residual current IPE | ≤ 5 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (L-N) | 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (L-PE) | 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (N-PE) | 10 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (L-N) | 10 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (L-PE) | 10 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (N-PE) | 20 kA |
| Combination wave UOC | 10 kV |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi(N-PE) | 100 A (305 V AC) |
| Short-circuit current rating ISCCR | 3 kA |
| Voltage protection level Up(L-N) | ≤ 1.3 kV |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 1.5 kV |
| Voltage protection level Up(N-PE) | ≤ 1.4 kV |
| Residual voltage Ures(L-N) | ≤ 1.3 kV (at In) |
| ≤ 1.3 kV (at UOC) | |
| TOV behavior at UT(L-N) | 400 V AC (5 s / withstand mode) |
| 528 V AC (120 min / safe failure mode) | |
| TOV behavior at UT(L-PE) | 528 V AC (5 s / withstand mode) |
| 528 V AC (120 min / safe failure mode) | |
| 1505 V AC (200 ms / withstand mode) | |
| TOV behavior at UT(N-PE) | 1200 V AC |
| Response time tA(L-N) | ≤ 25 ns |
| Response time tA(N-PE) | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 16 A (MCB B/C) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 16 A (MCB B/C) |
| Combination wave UOC | 10 kV |
Connection data
| Connection method | Screw terminal blocks |
|---|---|
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
| 2 conductors with same cross section, stranded min. | 0.2 mm² |
| 2 conductors with same cross section, stranded max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| 2 conductors with same cross section, solid min. | 0.2 mm² |
| 2 conductors with same cross section, solid max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |




