Key Commercial Data
| Orderkey | 2921307 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Minimum order quantity | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 49 (C-6-2015) |
| GTIN | 4046356290838 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 77.750 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| IP20 | |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TT |
| TN-S | |
| Mode of protection | N-PE |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| PBT | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240/415 V AC (TN-S) |
|---|---|
| 240/415 V AC (TT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 264 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 5 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 1.3 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 40 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 80 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 5 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 25 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 10 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi | 100 A (264 V AC) |
| Voltage protection level Up | ≤ 1.7 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 0.6 kV (at In) |
| ≤ 0.5 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.5 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.4 kV (at 3 kA) | |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 1.7 kV |
| TOV behavior at UT | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 100 ns |




