Key Commercial Data
| Orderkey | 1075896 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 95 (C-4-2019) |
| GTIN | 4055626782256 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 460.000 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN-C |
| Mode of protection | L-PEN |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| PBT | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 3 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240/415 V AC (TN-C) |
|---|---|
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PEN) | 358 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 600 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 40 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 80 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 2 kV |
| Residual voltage Ures(L-PE) | ≤ 2 kV (at In) |
| ≤ 1.5 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1.4 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.3 kV (at 3 kA) | |
| TOV behavior at UT | 480 V AC (5 s / withstand mode) |
| 530 V AC (120 min / safe failure mode) | |
| Max. backup fuse with branch wiring | 125 A (gG) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | PDT contact |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V AC … 250 V AC |
| 30 V DC | |
| Operating current | 5 mA AC … 1.5 A AC |
| 1 A DC | |
| Connection method | Plug-in/screw connection via COMBICON |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 … 16 |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M5 |
| Tightening torque | 3 Nm (1.5 mm² … 16 mm²) |
| 4.5 Nm (25 mm² … 35 mm²) | |
| Stripping length | 16 mm |
| Conductor cross section flexible | 1.5 mm² … 25 mm² |
| Conductor cross section solid | 1.5 mm² … 35 mm² |
| Conductor cross section AWG | 15 … 2 |
| Connection method | Fork-type cable lug |
| Conductor cross section flexible | 1.5 mm² … 16 mm² |
UL specifications
| SPD Type | 1 |
|---|---|
| Maximum continuous operating voltage MCOV (L-L) | 750 V AC |
| Maximum continuous operating voltage MCOV (L-G) | 385 V AC |
| Nom. voltage | 277/480 V AC (3-phase Wye) |
| Mode of protection | L-L |
| L-G | |
| Power distribution system | Wye |
| Nominal frequency | 50/60 Hz |
| Voltage protection rating VPR (L-L) | 2500 V |
| Voltage protection rating VPR (L-G) | 1500 V |
| Nominal discharge current In | 20 kA |
| Maximum Surge Current per Phase | 80 kA |
| Short-circuit current rating (SCCR) | 200 kA |
UL indicator/remote signaling
| Operating voltage | 125 V AC |
|---|---|
| Operating current | 1 A AC |
| Tightening torque | 2 lbf-in. … 4 lbf-in. |
| Conductor cross section AWG | 30 … 14 |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 6.0 | 27130800 |
|---|---|
| [email protected] 7.0 | 27130805 |
| [email protected] 8.0 | 27130805 |
| [email protected] 9.0 | 27130805 |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |






