Key Commercial Data
| Orderkey | 2907811 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 127 (C-4-2019) |
| GTIN | 4055626244419 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 40.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Altitude | ≤ 4000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PBT |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | traffic grey A RAL 7042 |
| Mounting type | DIN rail: TH 35 – 7.5 mm |
| Type | DIN rail module, one-piece |
Connection data
| Connection method | Push-in connection |
|---|---|
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |
Remote indication contact
| Switching function | N/C contact |
|---|---|
| Connection method | Push-in connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |
Supply status indicator / remote signaling
| Operating voltage | 10 V DC … 36 V DC |
|---|---|
| Operating current | 30 mA DC (24 V) |
| 60 mA DC (10 V) |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | |
|---|---|
| Lead 7439-92-1 | |
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 4.0 | 27140201 |
|---|---|
| [email protected] 4.1 | 27130801 |
| [email protected] 5.0 | 27130801 |
| [email protected] 5.1 | 27130801 |
| [email protected] 6.0 | 27130800 |
| [email protected] 7.0 | 27130813 |
| [email protected] 8.0 | 27130813 |
| [email protected] 9.0 | 27130813 |
ETIM
| ETIM 2.0 | EC000943 |
|---|---|
| ETIM 3.0 | EC000943 |
| ETIM 4.0 | EC000943 |
| ETIM 5.0 | EC001627 |
| ETIM 6.0 | EC001627 |
| ETIM 7.0 | EC001627 |






