Key Commercial Data
| Orderkey | 2859000 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 115 (C-4-2017) |
| GTIN | 4017918902452 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 16.120 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 45 mm |
|---|---|
| Width | 17.7 mm |
| Depth | 52 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Complete module height | 90 mm |
| Complete module width | 17.7 mm |
| Complete module depth | 65.5 mm |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Mounting type | on base element |
| Type | Male |
| Direction of action | Line-Earth Ground |
| Arrester can be tested with CHECKMASTER from software version: | From SW rev. 1.10 |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 48 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 60 V DC |
| 48 V AC | |
| Rated current | 2 A AC (80 °C) |
| 150 mA DC (80 °C) | |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 2 µA |
| Residual current IPE | ≤ 4 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 20 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-earth) | 5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 20 kA |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 600 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 25 V |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 600 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Voltage protection level Upstatic (line-earth) | ≤ 25 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, asym. | typ. 0.1 dB (≤ 1 MHz / 50 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), asym. (GND) in 50 Ohm system | typ. 100 MHz |
| Capacity (line-earth) | typ. 2 pF |
| Resistance in series | 0 Ω |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 2 A AC (T) |
| 150 mA DC (T) | |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| C1 – 1 kV/500 A | |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 2.5 kA |
Connection data
| Connection method | Screw connection (in connection with the base element) |
|---|---|
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




