Key Commercial Data
| Orderkey | 2910371 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626445106 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 401.800 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | US (United States) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN-S |
| TT | |
| Mode of protection | L-N |
| N-PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| PBT | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 4 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 120/240 V AC (TN-S/TT (High-leg Delta)) |
|---|---|
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-N) | 175 V AC 275 V AC (HL-N) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PE) | 175 V AC 275 V AC (HL-N) |
| Maximum continuous voltage UC(N-PE) | 305 V AC |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi(N-PE) | 100 A (305 V AC) |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up(L-N) | ≤ 0.9 kV 1.3 kA (HL-N) |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 1.6 kV |
| Voltage protection level Up(N-PE) | ≤ 1.5 kV |
| Residual voltage Ures(L-N) | ≤ 0.9 kV 2 kV (L-N) (at In) |
| ≤ 0.75 kV 1.7 kV (HL-N) (at 10 kA) | |
| ≤ 0.6 kV 1.5 kA (HL-N) (at 5 kA) | |
| ≤ 0.55 kV 1.3 kV (HL-N) (at 3 kA) | |
| Residual voltage Ures(L-PE) | ≤ 1.6 kV (at In) |
| ≤ 1.2 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.9 kV (at 3 kA) | |
| Residual voltage Ures(N-PE) | ≤ 0.4 kV (at In) |
| ≤ 0.25 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.15 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.1 kV (at 3 kA) | |
| TOV behavior at UT(L-N) | 208 V AC 335 V AC (HL-N) (5 s / withstand mode) |
| 240 V AC 440 V AC (HL-N) (120 min / safe failure mode) | |
| TOV behavior at UT(N-PE) | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA(L-N) | ≤ 25 ns |
| Response time tA(L-PE) | ≤ 100 ns |
| Response time tA(N-PE) | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with branch wiring | 125 A (gG) |




