Key Commercial Data
| Orderkey | 2882572 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 130 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356091640 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 367.920 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP67 |
General
| Housing material | Zinc die-cast, surface bronzed and nickel-plated |
|---|---|
| Color | silver |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| EN 60079-0 | |
| EN 60079-11 | |
| Mounting type | direct screw connection |
| Type | Screw-in module |
| Number of positions | 3 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 30 V DC |
| 21 V AC | |
| Rated current | 350 mA (50 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 10 µA |
| Residual current IPE | ≤ 2 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 10 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 10 kA (per path) |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (shield-earth) | 10 kA (optional) |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 1 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-line) | 10 kA |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-earth) | 10 kA (per path) |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (shield-earth) | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 30 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 100 A (per path) |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (Shield-Earth) | 100 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 50 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 1.4 kV (Direct grounding) |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (shield-earth) spike | ≤ 600 V (optional) |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 50 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 1.4 kV (Direct grounding) |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 50 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-line) | ≤ 50 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 50 V (C1 – 0.5 kV / 250 A) |
| ≤ 55 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 55 V (C2 – 2 kV/1 kA) | |
| ≤ 55 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 50 V (C3 – 10 A) | |
| ≤ 50 V (C3 – 25 A) | |
| ≤ 80 V (D1 – 1 kA) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 1.4 kV (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 1.4 kV (C2 – 2 kV/1 kA) | |
| ≤ 1.4 kV (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 1.4 kV (C3 – 25 A) | |
| ≤ 1.4 kV (C3 – 100 A) | |
| ≤ 1.4 kV (D1 – 1 kA) | |
| Voltage protection level Up(shield-ground) | ≤ 600 V (C1 – 0.5 kV / 250 A) |
| ≤ 650 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 650 V (C2 – 2 kV/1 kA) | |
| ≤ 650 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| ≤ 650 V (C3 – 10 A) | |
| ≤ 750 V (C3 – 25 A) | |
| ≤ 750 V (C3 – 100 A) | |
| ≤ 650 V (D1 – 1 kA) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (shield-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.5 dB (≤ 1 MHz / 50 Ω) |
| typ. 0.2 dB (≤ 400 kHz / 150 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 50 Ohm system | typ. 6 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 2.5 MHz |
| Resistance in series | 2.2 Ω ±10 % |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 25 A | |
| D1 – 1 kA | |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 1 kA | |
| Impulse durability (shield-earth) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV / 5 kA | |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 1 kA | |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 10 A – 1 s |
| Alternating current carrying capacity (shield-earth) | 10 A – 1 s |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Connection line |
| Connection technology | Screw connection |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
| Stripping length | 6 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 26 … 16 |




