Key Commercial Data
| Orderkey | 2702971 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626510941 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 51.090 g |
| Custom tariff number | 85364900 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 70 °C (observe derating) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
Power supply
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V DC -20 % / +25 % |
|---|---|
| Rated control supply current IS | typ. 25 mA |
| Power consumption at US | typ. 0.77 W |
| Inrush current | typ. 100 mA (Δt s) |
| Filter time | max. 3 ms (at pins 05/06 in the event of voltage dips at Us) |
| max. 3 ms (at pins 05/06; low test pulse width) | |
| ≥ 50 ms (at pins 05/06; low test pulse width) | |
| max. 17 ms (at pins 05/06; high test pulse width) | |
| ≥ 600 ms (at pins 05/06; high test pulse width) | |
| Diagnostic supply voltage UD | 24 V DC -20 % / +25 % (at pin 04) |
| Input current at UD | 7 mA (at pins 04/03 for UD; + 100 mA depending on load at pin 02) |
| Inrush current at UD | typ. 200 mA (Δt D) |
| Protective circuit | Surge protection 35 V suppressor diode (pins 05/06)33 V suppressor diode (pins 04/03)35 V suppressor diode (pins 02/03) |
| Polarity reversal protection for rated control circuit supply voltage and diagnostic supply voltage |
Relay outputs: enabling current path
| Output name | Enabling current path |
|---|---|
| Output description | safety-related N/O contacts |
| Number of outputs | 1 (undelayed) |
| Contact type | 1 enabling current path |
| Contact material | AgSnO2 |
| Switching voltage | min. 12 V AC/DC |
| max. 250 V AC/DC (Observe the load curve) | |
| Limiting continuous current | 3 A (observe derating) |
| Inrush current | min. 3 mA |
| max. 3 A | |
| Sq. Total current | 9 A2(observe derating) |
| Switching capacity | min. 60 mW |
| Mechanical service life | 10x 106cycles |
| Switching capacity according to IEC 60947-5-1 | 3 A (24 V (DC13)) |
| 3 A (230 V (AC15)) | |
| Output fuse | 3 A gL/gG |
Relay outputs: return current/signaling current path
| Output name | Confirmation current path |
|---|---|
| Output description | Safety-related N/C contacts |
| Number of outputs | 1 (undelayed) |
| Contact type | 1 confirmation current path |
| Contact material | AgCuNi, + Au |
| Switching voltage | min. 19.2 V DC |
| max. 30 V DC | |
| Limiting continuous current | 100 mA |
| Inrush current | min. 1 mA |
| max. 100 mA | |
| Switching capacity | min. 20 mW |
| Output fuse | 150 mA Fast-blow |




