Key Commercial Data
| Orderkey | 2700525 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 253 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356912709 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 235.400 g |
| Custom tariff number | 85371098 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 55 °C (observe derating) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
Power supply
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V AC/DC … 230 V AC/DC -15 % / +10 % |
|---|---|
| Rated control supply current IS | typ. 103 mA (24 V DC) |
| typ. 47 mA (48 V DC) | |
| typ. 38 mA (110 V AC) | |
| typ. 21 mA (230 V AC) | |
| Power consumption at US | 2.7 W (with DC) |
| 2.9 W (with AC) | |
| Apparent power | typ. 5 VA (at US) |
| Inrush current | < 80 A (Δt = 50 µs at Us) |
| Filter time | 2 ms (at A1 in the event of voltage dips at Us) |
| Protective circuit | US: surge protection 275 V varistor / 411 V suppressor diode |
Digital inputs
| Input voltage range “0” signal | 0 V DC … 5 V DC (for safe Off; at S10/S12/S13) |
|---|---|
| Input current range “0” signal | 0 mA … 2 mA (for safe Off; at S10/S12/S13) |
| Inrush current | < 5 mA (with Us/Ixat S10/S12/S13) |
| > -5 mA (with Us/Ixto S22) | |
| < 10 mA (with Us/Ixat S34/S35) | |
| Current consumption | < 5 mA (at Us/Ixto S10/S12/S13/S34/S35) |
| > -5 mA (with Us/Ixto S22) | |
| Filter time | max. 1.5 ms (to S10-S12; test pulse width; at 24 V DC) |
| 7.5 ms (to S10-S12; test pulse rate; at 24 V DC) | |
| Test pulse rate = 5 x Test pulse width | |
| Voltage at input/start and feedback circuit | 24 V DC -20 % / +25 % |
| Max. permissible overall conductor resistance | 150 Ω |
| Concurrence input 1/2 | ∞ |
| Type of protection | Inputs: protection against polarity reversal, surge protection |
| Protective circuit/component | 38.6 V suppressor diode |




