Key Commercial Data
| Orderkey | 2910328 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626445298 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 53.000 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | US (United States) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| EN type | T1 / T2 |
| IEC power supply system | DC |
| Mode of protection | L-N |
| L-PEN | |
| N-PE | |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| PBT | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 60 V DC ±10 % |
|---|---|
| -48 V DC ±10 % (RRH) | |
| Maximum continuous voltage UC | 100 V DC |
| Residual current IPE | ≤ 600 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 45 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 12.5 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 65 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 0.4 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 0.4 kV (at In) |
| ≤ 0.35 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.3 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.25 kV (at 3 kA) | |
| TOV behavior at UT | 100 V AC (5 s / withstand mode) |
| 130 V DC (5 s / withstand mode) | |
| Max. backup fuse with branch wiring | 125 A (gG) |




