Key Commercial Data
| Orderkey | 2907877 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 50 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626245027 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 49.600 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 6000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | DC |
| Mode of protection | (DC+) – (DC-) |
| (DC+/DC-) – PE | |
| Mounting type | on base element |
| Color | light grey RAL 7035 |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 48 V DC … 60 V DC |
|---|---|
| Maximum continuous voltage UC | 75 V DC |
| Residual current IPE | ≤ 50 µA DC |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 2 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 4 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 4 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 0.2 kA (without backup fuse) |
| 6 kA (for 20 A gG/B backup fuse) | |
| Voltage protection level Up | ≤ 0.5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 0.5 kV (at In) |
| ≤ 0.4 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.35 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.3 kV (at 2 kA) | |
| TOV behavior at UT | 87 V DC (5 s / withstand mode) |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 20 A (gG / B at ISCCR> 200 A) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 20 A (gG / B at ISCCR> 200 A) |




