Key Commercial Data
| Orderkey | 2905650 |
|---|---|
| Packing unit | 12 pc |
| Minimum order quantity | 12 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 39 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356983006 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 81.000 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | US (United States) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| IP20 | |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | max. 2000 m |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g |
| Vibration (operation) | 5g |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| EN type | T1 / T2 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | black |
| Housing material | PBT |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Type | Base element, DIN rail mounting |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | none |
Additional descriptions
| Note | For installation into a touch protected cabinet. For applications with UC> 500 V distances at the side and distances at the connection area must be minimum of 5 mm between different active parts including earthed parts. |
|---|
Protective circuit
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
|---|---|
| Maximum continuous voltage UC | 600 V AC |
| Rated load current IL | 80 A (with serial 16mm² through wiring) |
| 80 A (with serial 16mm² through wiring) | |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 80 A AC (gL/gG) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 160 A (gL/gG) |




