Key Commercial Data
| Orderkey | 2801240 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 38 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356750189 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 133.420 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 96.8 mm |
|---|---|
| Width | 17.6 mm |
| Depth | 77.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| I | |
| EN type | T1 / T2 |
| IEC power supply system | TN-C |
| Mode of protection | L-N |
| L-PEN | |
| (L+) – (L-) | |
| (L-) – PE | |
| (L+) – PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| PBT | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 60 V AC ±10 % (TN) |
|---|---|
| 60 V DC ±10 % | |
| -48 V DC ±10 % (RRH) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 75 V AC |
| 100 V DC | |
| Rated load current IL | 80 A |
| Residual current IPE | ≤ 0.6 mA |
| Standby power consumption PC | ≤ 45 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 12.5 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 30 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 6.25 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 39 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 12.5 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 0.4 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 0.4 kV (at In) |
| ≤ 0.35 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.3 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.275 kV (at 4 kA) | |
| ≤ 0.25 kV (at 3 kA) | |
| TOV behavior at UT | 100 V AC (5 s / withstand mode) |
| 130 V DC (5 s / withstand mode) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 80 A (gG – 16 mm²) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 160 A (gG) |




