Key Commercial Data
| Orderkey | 2800184 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 36 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356518567 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 638.000 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 89.8 mm |
|---|---|
| Width | 71.2 mm |
| Depth | 77.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 4 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| T1 | |
| I | |
| EN type | T1 / T2 |
| T1 | |
| IEC power supply system | TT |
| TN-S | |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| PBT | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 4 |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240/415 V AC (TN-S) |
|---|---|
| 240/415 V AC (TT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-N) | 335 V AC |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PE) | 335 V AC |
| Maximum continuous voltage UC(N-PE) | 264 V AC |
| Rated load current IL | 80 A |
| Residual current IPE | ≤ 5 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 810 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (L-N) | 12.5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (L-PE) | 12.5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (N-PE) | 50 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 50 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-N), charge | 6.25 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-N), specific energy | 39 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-N), peak current value Iimp | 12.5 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-PE), charge | 6.25 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-PE), specific energy | 39 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs (L-PE), peak current value Iimp | 12.5 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs (N-PE), charge | 25 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs (N-PE), specific energy | 625 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs (N-PE), peak current value Iimp | 50 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 50 kA |
| Total discharge current Itotal(10/350) µs | 50 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi(N-PE) | 100 A |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up(L-N) | ≤ 1.2 kV |
| ≤ 1.6 kV (30 kA – 8/20 µs) | |
| Voltage protection level Up(L-PE) | ≤ 2 kV |
| Voltage protection level Up(N-PE) | ≤ 1.7 kV |
| Residual voltage Ures(L-N) | ≤ 1.2 kV (at In) |
| ≤ 1.1 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.9 kV (at 3 kA) | |
| Residual voltage Ures(L-PE) | ≤ 2 kV (at In) |
| ≤ 1.5 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1.2 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.1 kV (at 3 kA) | |
| Residual voltage Ures(N-PE) | ≤ 0.6 kV (at In) |
| ≤ 0.5 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.5 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.4 kV (at 3 kA) | |
| TOV behavior at UT(L-N) | 415 V AC (5 s / withstand mode) |
| 457 V AC (120 min / safe failure mode) | |
| TOV behavior at UT(N-PE) | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA(L-N) | ≤ 25 ns |
| Response time tA(L-PE) | ≤ 100 ns |
| Response time tA(N-PE) | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 80 A (gG – 16 mm²) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 160 A (gG) |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M5 |
| Tightening torque | 3 Nm (1,5 mm² … 16 mm²) |
| 4.5 Nm (25 mm² … 35 mm²) | |
| Stripping length | 16 mm |
| Conductor cross section flexible | 1.5 mm² … 25 mm² |
| Conductor cross section solid | 1.5 mm² … 35 mm² |
| Conductor cross section AWG | 15 … 2 |
| Connection method | Fork-type cable lug |
| Conductor cross section flexible | 1.5 mm² … 16 mm² |




