Single-channel base element for surge protective devices VAL-MS series type I and type II, for isolated and grounded voltage systems up to 1500 V DC and 690 V AC, for space-saving PCB installation, with integrated remote indication contact
Key Commercial Data
| Orderkey | 1035864 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Minimum order quantity | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626542430 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 32.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | CN (China) |
Dimensions
| Height | 88 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Depth | 53 mm (Without pin length) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP00 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | 5000 m (basic insulation) |
| 3000 m () | |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Permissible humidity (storage/transport) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 15g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 2g (10-500 Hz/2.5 h/XYZ) |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| EN type | T1 / T2 |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Mounting type | PCB mounting |
| Color | traffic grey A RAL 7042 |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| Degree of pollution | 2 |
| Distance between live and grounded parts | 16 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
Protective circuit
| Maximum continuous voltage UC | 760 V AC |
|---|---|
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (Shield-Earth) | 12.5 kA |
| Max. backup fuse with branch wiring | 250 A (gG) |
Indicator/remote signaling
| Switching function | PDT contact |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V AC … 30 V AC |
| 30 V DC | |
| Operating current | 5 mA AC … 1 A AC |
| 1 A DC |




