Key Commercial Data
| Orderkey | 2907037 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 58 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626248967 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 222.220 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | US (United States) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 7.5g (10 … 500 Hz / 2.5 h / X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| I | |
| EN type | T1 / T2 |
| IEC power supply system | TN-S |
| Mode of protection | L-PE |
| N-PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | gray |
| Housing material | PA 6.6 |
| PBT | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Base element, DIN rail mounting |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | Remote indication contact |
Additional descriptions
| Note | For installation into a touch protected cabinet. For applications with UC> 500 V distances at the side and distances at the connection area must be minimum of 5 mm between different active parts including earthed parts. |
|---|
Protective circuit
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
|---|---|
| Maximum continuous voltage UC | 480 V AC |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Max. backup fuse with V-type through wiring | 80 A AC (gG – 16 mm²) |
| Max. backup fuse with branch wiring | 160 A AC (gG) |




