Key Commercial Data
| Orderkey | 2805318 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 62 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356430869 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 31.520 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g |
| Vibration (operation) | 5g |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| Mode of protection | L-PE |
| L-L | |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Additional descriptions
| Note | The values specified for the L-L protective path are only valid in connection with VAL-MS/2+0-BE/FM/S2 |
|---|
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 5 V AC … 48 V AC |
|---|---|
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 75 V AC |
| 100 V DC | |
| Residual current IPE | ≤ 5 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 1 mVA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 10 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 20 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 10 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 1.4 kV |
| Voltage protection level Up(L-L) | ≤ 1.8 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 0.45 kV (at In) |
| ≤ 0.35 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.3 kV (at 3 kA) | |
| Residual voltage Ures(L-L) | ≤ 0.9 kV (at In) |
| ≤ 0.7 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.6 kV (at 3 kA) | |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 1.4 kV |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with branch wiring | 63 A (gG) |




