Key Commercial Data
| Orderkey | 1033727 |
|---|---|
| Packing unit | 3 pc |
| Minimum order quantity | 3 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626540504 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 84.500 g |
| Custom tariff number | 85354000 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Altitude | ≤ 3000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5-500 Hz/2.5 h/XYZ) |
General
| IEC test classification | PV II |
|---|---|
| PV T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | DC |
| SPD failure behavior | OCM (Open-circuit mode) |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Installation location of the disconnect device | Internal |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6-FR |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Distance between live and grounded parts | 8 mm |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Surge protection fault message | optical |
Additional descriptions
| Note | The device is intended for touch proof installation in a housing. Ensure that there is a gap of at least 8 mm between the active and grounded parts in the connection area. |
|---|
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 750 V DC |
|---|---|
| Short-circuit current rating ISCPV | 2000 A |
| Continuous operating current ICPV | < 350 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 250 mVA |
| Nominal discharge current (8/20) µs | 15 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 30 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 2.5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 2.5 kV (at In) |
| ≤ 3 kV (at 30 kA) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |




