Key Commercial Data
| Orderkey | 2905646 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 64 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356984195 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 389.400 g |
| Custom tariff number | 85354000 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Dimensions
| Height | 120 mm |
|---|---|
| Width | 71.2 mm |
| Depth | 65.5 mm (incl. DIN rail 7.5 mm) |
| Horizontal pitch | 4 Div. |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 (only when all terminal points are used) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 6000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 50g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5 – 500 Hz/2.5 h/X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | PV II |
|---|---|
| PV T2 | |
| EN type | T2 |
| SPD failure behavior | OCM (Open-circuit mode) |
| Connection configuration | Y configuration |
| Installation location | Inside |
| Accessibility | Accessible |
| Installation location of the disconnect device | Internal |
| Mode of protection | (L+) – (L-) |
| (L+) – PE | |
| (L-) – PE | |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Color | traffic grey A RAL 7042 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, one-piece |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Additional descriptions
| Note | The product is also suitable for applications in PV systems with a max. short-circuit current ISCPV= 15 kA (according to EN 50539-11:2013). |
|---|
Protective circuit DC voltage side (DC)
| Maximum continuous operating voltage UCPV | 1500 V DC |
|---|---|
| Short-circuit current rating ISCPV | 2000 A |
| Continuous operating current ICPV | < 55 µA |
| Rated load current IL | 50 A |
| Residual current IPE | ≤ 55 µA DC |
| ≤ 430 µA AC | |
| Standby power consumption PC | ≤ 85 mVA |
| Nominal discharge current (8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 40 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 4.5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 4.5 kV (at In) |
| ≤ 3.3 kV (at 3 kA) | |
| ≤ 3.6 kV (at 6.25 kA) | |
| ≤ 3.8 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 4.2 kV (at 15 kA) | |
| ≤ 5.4 kV (at 40 kA) | |
| Response time tA | ≤ 25 ns |
| Insulation resistance Riso | > 5 GΩ (at 500 V DC) |




