Key Commercial Data
| Orderkey | 2804403 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 68 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356317825 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 1,208.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 55 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 75 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| IEC power supply system | TN-S |
| TT | |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| Mounting type | 60 mm system technology (power rail) |
| Color | blue-gray |
| jet black RAL 9005 | |
| Housing material | PBT |
| PA 6 | |
| PA 6.6 | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Module for 60 mm system technology |
| Number of positions | 4 |
| Surge protection fault message | Optical, remote indicator contact |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 240/415 V AC (TN-S) |
|---|---|
| 240/415 V AC (TT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-N) | 350 V AC |
| Maximum continuous operating voltage UC(L-PE) | 350 V AC |
| Maximum continuous voltage UC(N-PE) | 264 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (L-N) | 25 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (L-PE) | 25 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs (N-PE) | 40 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi(N-PE) | 100 A (264 V AC) |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA |
| Voltage protection level Up(L-N) | ≤ 2.5 kV |
| Voltage protection level Up(N-PE) | ≤ 1.5 kV |
| Residual voltage Ures(L-N) | ≤ 2.1 kV (at In) |
| ≤ 1.9 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1.8 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.7 kV (at 3 kA) | |
| Residual voltage Ures(L-PE) | ≤ 2.3 kV (at In) |
| ≤ 2 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 1.9 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 1.8 kV (at 3 kA) | |
| Residual voltage Ures(N-PE) | ≤ 0.5 kV (at In) |
| ≤ 0.5 kV (at 10 kA) | |
| ≤ 0.5 kV (at 5 kA) | |
| ≤ 0.5 kV (at 3 kA) | |
| TOV behavior at UT(L-N) | 415 V AC (5 s / withstand mode) |
| 440 V AC (120 min / safe failure mode) | |
| TOV behavior at UT(N-PE) | 1200 V AC (200 ms / withstand mode) |
| Response time tA(L-N) | ≤ 25 ns |
| Response time tA(L-PE) | ≤ 100 ns |
| Response time tA(N-PE) | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with branch wiring | not required |
Indicator/remote signaling
| Switching function | PDT contact |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V AC … 250 V AC |
| 125 V DC (200 mA DC) | |
| Operating current | 5 mA AC … 1 A AC |
| 1 A DC (30 V DC) | |
| Connection method | Pluggable screw connection |
| Screw thread | M2 |
| Tightening torque | 0.25 Nm |
| Stripping length | 7 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Conductor cross section AWG | 28 … 16 |




