Key Commercial Data
| Orderkey | 2979485 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 538 (C-5-2017) |
| GTIN | 4017918130350 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 380.000 g |
| Custom tariff number | 85364190 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C … 70 °C |
Input data
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
|---|---|
| Input voltage range in reference to UN | 0.8 … 1.1 |
| Typical input current at UN | 23 mA |
| Typical response time | 9 ms |
| Typical release time | 10 ms |
| Type of protection | Free-wheeling diode |
| Protective circuit/component | Damping diode |
| Type of protection | Reverse polarity protection |
| Protective circuit/component | Polarity protection diode |
| Operating voltage display | Green LED |
| Status display/channel | Yellow LED |
Output data
| Contact type | 1 PDT |
|---|---|
| Contact material | AgCdO |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Maximum inrush current | 6 A |
| Min. switching current | 10 mA |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 120 W (24 V DC, τ = 0 ms) |
| 58 W (48 V DC, τ = 0 ms) | |
| 48 W (60 V, τ = 0 ms) | |
| 50 W (110 V DC, τ = 0 ms) | |
| 80 W (220 V DC, τ = 0 ms) | |
| 1250 VA (250 V AC, τ = 0 ms) |




