Key Commercial Data
| Orderkey | 1064665 |
|---|---|
| Packing unit | 1 |
| Catalog page | Page 158 (C-4-2019) |
| GTIN | 4055626722733 |
| Custom tariff number | 85363010 |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PBT |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | sky blue RAL 5015 |
| Mounting type | DIN rail: TH 35 – 7.5 mm |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Direction of action | Line-Line & Line-Signal Ground/Shield & optional Signal Ground/Shield-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 30 V DC |
| Rated current | 5 A (55 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 5 µA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 0.5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs (line-earth) | 0.5 kA |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 10 kA |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 68 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 50 V (C3 – 100 A) | |
| ≤ 50 V (C3 – 25 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 700 V (C1 – 1 kV/500 A) |
| ≤ 900 V (C2 – 10 kV / 5 kA) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 12 MHz / 150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 60 MHz |
| Capacity (line-line) | typ. 30 pF |
| Capacity (line-earth) | typ. 30 pF |
| Resistance per path | < 0.1 Ω |
| Max. required back-up fuse | 5 A (F) |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 1 kV / 500 A |
| C3 – 100 A | |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 1 kV / 500 A |
| C2 – 10 kV / 5 kA | |
| D1 – 500 A | |
| Pulse reset time (line-line) | ≤ 30 ms |
| Pulse reset time (line-earth) | ≤ 500 ms |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm … 0.6 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |
Standards and Regulations
| Standards/specifications | EN 60079-0 2012 + A11:2013 |
|---|---|
| EN 60079-11 2012 | |
| EN 61643-21 2001 + A1:2009 + A2:2013 | |
| IEC 60079-0 2011 (modified) + corrigendum 2012 + corrigendum 2013 | |
| IEC 60079-11 2008 | |
| IEC 61643-21 2000 + corrigendum 2001 + A1:2008, modified + A2:2012 |
General
| Maximum inner capacitance Ci | negligible |
|---|---|
| Max. internal inductance Li | negligible |
| Max. input current Ii | 400 mA (T4 / ≤ 50 °C) |
| 350 mA (T6 / ≤ 35 °C) | |
| Max. input voltage Ui | 30 V DC |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 35 °C (T6 / 85 °C) |
| -40 °C … 50 °C (T4 / 135 °C) |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | Lead 7439-92-1 |
|---|---|
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |







