Key Commercial Data
| Orderkey | 1109689 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| GTIN | 4063151020170 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 0.000 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Degree of protection | IP20 (with end cover) |
General
| Housing material | PBT |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | traffic grey A RAL 7042 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | DIN rail module, one-piece |
| Direction of action | Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| Nominal voltage UN | 120 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 150 V DC |
| 150 V AC | |
| Rated current | 10 A (60 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 100 µA |
| Residual current IPE | ≤ 100 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 2.5 kA |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 200 V (C1 – 800 A) |
| ≤ 500 V (C2 – 5 kV) | |
| ≤ 380 V (C3 – 25 A) | |
| ≤ 380 V (C3 – 35 A) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 25 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.3 dB (≤ 300 kHz / 150 Ω) |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 1 MHz |
| Capacity (line-line) | 5 nF |
| Resistance per path | ≤ 100 mΩ |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 800 A |
| C2 – 2,5 kA | |
| C3 – 35 A |
Connection data
| Connection method | Push-in connection |
|---|---|
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |
Standards and Regulations
| Standards/specifications | IEC 61643-21 2000 + corrigendum 2001 + A1:2008, modified + A2:2012 |
|---|---|
| EN 61643-21 2001 + A1:2009 + A2:2013 |







