Key Commercial Data
| Orderkey | 2788391 |
|---|---|
| Packing unit | 50 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 111 (TT-2011) |
| GTIN | 4017918071516 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 8.560 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | GR (Greece) |
General
| Housing material | PA |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| Mounting type | on base element |
| Type | Single-level terminal block |
| Number of positions | 1 |
| Direction of action | Line-Line |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C3 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C3 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 31 V DC |
| 25 V AC | |
| Rated current | 26 A (40 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 150 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 350 A |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 350 A |
| Max. discharge current Imax(8/20) µs maximum (line-line) | 1 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 25 A |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 130 V |
| Response time tA(line-line) | ≤ 25 ns |
| Capacity (line-line) | typ. 4.6 nF |
| Surge protection fault message | none |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 500 V / 250 A |
| C3 – 10 A |
Connection data
| Connection method | Screw connection (in connection with the base element) |
|---|---|
| Connection method IN | TERMITRAB plug-in system |
| Connection method OUT | TERMITRAB plug-in system |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




