General
| Housing material | PA |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-2 |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Standards for cearances and creepage distances | VDE 0110-1 |
| Mounting type | on base element |
| Type | Single-level terminal block |
| Number of positions | 1 |
| Direction of action | Line-Line |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| Nominal voltage UN | 120 V AC |
| Maximum continuous voltage UC | 170 V DC |
| 130 V AC | |
| Rated current | 26 A (40 °C) |
| Operating effective current IC at UC | ≤ 350 µA |
| Nominal discharge current In (8/20) µs (line-line) | 2.5 kA |
| Total discharge current Itotal (8/20) µs | 2.5 kA |
| Max. discharge current Imax (8/20) µs maximum (line-line) | 8 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 80 A |
| Residual voltage at In (line-line) | ≤ 475 V |
| Residual voltage with Ian (10/1000) µs (line-line) | ≤ 320 V |
| Response time tA (line-line) | ≤ 25 ns |
| Capacity (line-line) | typ. 1.34 nF |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 2 A (F) |
| Impulse durability (line-line) | C2 – 4 kV/2 kA |
| C3 – 25 A |
Connection data
| Connection method | Screw connection (in connection with the base element) |
|---|---|
| Connection method IN | TERMITRAB plug-in system |
| Connection method OUT | TERMITRAB plug-in system |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.5 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




