Key Commercial Data
| Orderkey | 2801055 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 273 (NTK-2012) |
| GTIN | 4046356678704 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 20.830 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
|---|---|
| Altitude | max. 2000 m |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| Note on clearances and creepage distances | 2007 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | Double-level terminal block |
| Number of positions | 2 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| VDE requirement class | C1 |
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC (21 V AC) |
| Maximum continuous voltage UC | 30 V DC |
| 21 V AC | |
| Rated current | 350 mA |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 1 µA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 300 A |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 500 A (per path) |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 10 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 50 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) static | ≤ 45 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) static | ≤ 950 V |
| Output voltage limitation at (8/20) µs (line-line) | ≤ 50 V (at 300 A) |
| Output voltage limitation at (8/20) µs (line-earth) | ≤ 950 V (at 5 kA) |
| Residual voltage at In(line-line) | ≤ 50 V |
| Residual voltage at In(line-earth) | ≤ 950 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 50 V (C1 – 0,6 kV / 300 A) |
| ≤ 45 V (C3 – 10 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 950 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| ≤ 950 V (C3 – 50 A) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.1 dB (500 kHz/50 Ω) |
| typ. 0.1 dB (200 kHz/150 Ω) | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 50 Ohm system | 3 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | 1 MHz |
| Capacity (line-line) | ≤ 2 nF |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 370 mA |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 0.6 kV / 300 A |
| C3 – 10 A, 50 A | |
| Impulse durability (line-earth) | C2 – 10 kV/5 kA |
| D1 – 500 A | |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 5 A – 1 s (typical) |
Connection data
| Connection method | Spring-cage connection |
|---|---|
| Connection method IN | Spring-cage |
| Connection method OUT | Spring-cage |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




