Key Commercial Data
| Orderkey | 2838186 |
|---|---|
| Packing unit | 10 pc |
| Catalog page | Page 94 (C-6-2015) |
| GTIN | 4017918172855 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 26.400 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 85 °C |
|---|---|
| Altitude | ≤ 2000 m |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Color | black |
| Standards for cearances and creepage distances | IEC 60664-1 |
| Mounting type | DIN rail: 35 mm |
| Type | Double-level terminal block with PE foot – separate PE connection |
| Number of positions | 2 |
| Direction of action | Line-Line & Line-Earth Ground |
Protective circuit
| IEC test classification | C1 |
|---|---|
| C2 | |
| C3 | |
| D1 | |
| Nominal voltage UN | 24 V DC |
| Maximum continuous voltage UC | 30 V DC |
| Rated current | 300 mA (40 °C) |
| Operating effective current ICat UC | ≤ 10 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 730 mVA |
| Residual current IPE | ≤ 1 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-line) | 5 kA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs (line-earth) | 5 kA |
| Pulse discharge current Iimp(10/350) µs | 500 A |
| Total discharge current Itotal(8/20) µs | 10 kA |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-line) | 100 A |
| Nominal pulse current Ian (10/1000) µs (line-earth) | 100 A |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-line) spike | ≤ 45 V |
| Output voltage limitation at 1 kV/µs (line-earth) spike | ≤ 650 V |
| Voltage protection level Up(line-line) | ≤ 70 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| ≤ 55 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 45 V (C3 – 10 A) | |
| ≤ 45 V (C3 – 100 A) | |
| Voltage protection level Up(line-earth) | ≤ 850 V (C2 – 10 kV / 5 kA) |
| ≤ 650 V (C1 – 1 kV/500 A) | |
| ≤ 850 V (C3 – 10 A) | |
| ≤ 900 V (C3 – 100 A) | |
| ≤ 800 V (D1 – 500 A) | |
| Response time tA(line-line) | ≤ 1 ns |
| Response time tA(line-earth) | ≤ 100 ns |
| Input attenuation aE, sym. | typ. 0.6 dB (≤ 500 kHz / 50 Ω) |
| typ. 0.3 dB (≤ 160 kHz / 150 Ω) | |
| Input attenuation aE, asym. | |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 50 Ohm system | typ. 3 MHz |
| Cut-off frequency fg (3 dB), sym. in 150 Ohm system | typ. 1 MHz |
| Capacity (line-line) | ≤ 4 nF |
| Resistance in series | 3.7 Ω 10 % |
| Surge protection fault message | none |
| Max. required back-up fuse | 315 mA (T/IEC 60127-2/3) |
| Impulse durability (line-line) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 100 A | |
| Impulse durability (line-earth) | C1 – 1 kV/500 A |
| C2 – 10 kV/5 kA | |
| C3 – 100 A | |
| D1 – 500 A | |
| Alternating current carrying capacity (line-line) | 0.25 A/1s |
| Alternating current carrying capacity (line-earth) | 0.25 A/1s |
| Pulse reset time (line-line) | ≤ 400 ms, at Ucand 330 mA |
| Pulse reset time (line-earth) | ≤ 400 ms, at Ucand 330 mA |
Connection data
| Connection method | Screw connection |
|---|---|
| Connection method IN | Screw terminal blocks |
| Connection method OUT | Screw terminal blocks |
| Screw thread | M3 |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross section flexible | 0.2 mm² … 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid | 0.2 mm² … 4 mm² |
| Conductor cross section AWG | 24 … 12 |




