Key Commercial Data
| Orderkey | 2907380 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 266 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626198262 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 500.000 g |
| Custom tariff number | 85049091 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | ≤ 95 % (at 25 °C, non-condensing) |
| Climatic class | 3K3 (in acc. with EN 60721) |
| Degree of pollution | 2 |
Input data
| Nominal input voltage range | 12 V DC … 24 V DC |
|---|---|
| Input voltage range | 10 V DC … 30 V DC |
| Nominal input current | 2x 10 A (-25 °C … 60 °C) |
| 1x 20 A (-25 °C … 60 °C) | |
| Maximum input current | 2x 15 A (-25°C … 40°C) |
| 1x 30 A (-25°C … 40°C) | |
| Nominal input current | 2x 10 A (-25 °C … 60 °C) |
| 1x 20 A (-25 °C … 60 °C) |
Output data
| Nominal output current (IN) | 10 A |
|---|---|
| Derating | 60 °C … 70 °C (2.5%/K) |
| Connection in series | No |
| Power loss nominal load max. | 5 W (IOUT= 10 A) |
General
| Net weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Efficiency | > 97 % |
| Protection class | III |
| Degree of protection | IP20 |
| MTBF (IEC 61709, SN 29500) | 66425178 h (25 °C) |
| 56586762 h (40 °C) | |
| 41744164 h (60 °C) | |
| Mounting position | horizontal DIN rail NS 35, EN 60715 |
| Assembly instructions | alignable: horizontally 0 mm, vertically 50 mm |




