Key Commercial Data
| Orderkey | 2702409 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 361 (C-6-2017) |
| GTIN | 4055626162560 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 258.700 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 60 °C (Freestanding (40 mm spacing to the right and left), no supply of other modules via the device) |
|---|---|
| -20 °C … 55 °C (Mounted in rows with zero spacing and low power dissipation of aligned modules) | |
| -20 °C … 50 °C (Mounted in rows with zero spacing) | |
| -20 °C … 45 °C (Mounted in rows with zero spacing and supply of other modules via the device) | |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Altitude | 5000 m (For restrictions see manufacturer’s declaration) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Electrical isolation | VCC // Ethernet // DSL (A) // DSL (B) // FE |
|---|---|
| Test voltage data interface/power supply | 1.5 kVrms(50 Hz, 1 min.) |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
| Net weight | 258.7 g |
| Housing material | PA 6.6-FR |
| Color | gray |
| MTTF | 711 Years (SN 29500 standard, temperature 25 °C, operating cycle 21 % (5 days a week, 8 hours a day)) |
| 308 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 34.25 % (5 days a week, 12 hours a day)) | |
| 125 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 100 % (7 days a week, 24 hours a day)) | |
| Conformance | CE-compliant |
| ATEX | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc X (Please follow the special installation instructions in the documentation!) |
| UL, USA/Canada | cULus listed UL 508 |
Power supply
| Nominal supply voltage | 24 V DC ±5 % (as an alternative or redundant, via backplane bus contact and system current supply) |
|---|---|
| 5 V DC (configuration only, via mini-USB type B) | |
| Supply voltage range | 18 V DC … 30 V DC |
| Typical current consumption | < 180 mA (24 V DC) |
| Connection method | COMBICON plug-in screw terminal block |




