Key Commercial Data
| Orderkey | 2902710 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 359 (C-6-2017) |
| GTIN | 4046356680981 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 326.200 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -20 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 75 °C |
| Permissible humidity (operation) | 30 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 30 % … 95 % (non-condensing) |
| Altitude | 5000 m (For restrictions see manufacturer’s declaration) |
| Degree of protection | IP20 |
General
| Electrical isolation | VCC + IO + RS-232//ADSL//Ethernet//FE |
|---|---|
| Test voltage data interface/data interface | 1.5 kVrms(50 Hz, 1 min.) |
| Test voltage data interface/power supply | 1.5 kVrms(50 Hz, 1 min.) |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
| Net weight | 326.2 g |
| Housing material | PA 6.6-FR |
| Color | green |
| MTTF | 563 Years (SN 29500 standard, temperature 25 °C, operating cycle 21 % (5 days a week, 8 hours a day)) |
| 278 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 34.25 % (5 days a week, 12 hours a day)) | |
| 46 Years (SN 29500 standard, temperature 40 °C, operating cycle 100 % (7 days a week, 24 hours a day)) | |
| Conformance | CE-compliant |
Power supply
| Supply voltage range | 10 V DC … 30 V DC (via pluggable COMBICON screw terminal block) |
|---|---|
| Max. current consumption | < 300 mA (10 V DC) |
| Typical current consumption | < 150 mA (24 V DC) |
| < 135 mA (stand by) |




